חכמת ההמון בעת בחירות

חכמת ההמון בעת בחירות

אני מבקש לייצג את חכמת ההמון בעת בחירות ולומר למנהיגינו המתחרים כמה מילים מהלב. כולכם מחזרים אחרינו ורוצים להובילנו אחר כבוד לחופת מפלגתכם אבל לאט לכם. רובנו איננו המון נבער מדעת אחוז פאניקה אוהב סטייקים ושעשועים אלא דמות מיושבת, סבלנית וערכית עם שפע חכמת חיים. אנו מורכבים מקבוצות שונות ויש בנו גוונים רבים של לבן שחור ואפור וכשם שפרצופינו אינם שווים כך דעותינו אינן שוות. אולם מעבר למורכבות ולרבגוניות בינינו כדאי שתכניסו לפנקס הכיס שלכם מספר עקרונות:

אנחנו רוצים להמשיך ולהיות עם גאה ביצירת הפלא הנקראת עם ישראל ומדינתו. יש בנו גם גאוות שבטית וגם גאוות אומה ואין סתירה ביניהם כמו שאנחנו גם אוהדים את קבוצת נעורינו וכאשר נבחרת ישראל משחקת כולנו מתאחדים סביבה ושוכחים את היריבויות השבטיות (עיין "צוק איתן").

ערך העצמי שלנו כיחידים כקבוצה וכאומה חשוב לנו מאוד. עליכם לעזור ולהזין את "גאוות היחידה" של כל קבוצה בעם מהישגיו הם, ולא מהשפלות של הקבוצות האחרות מימין ומשמאל. מנהיגות בריאה היא זו הגורמת להרגשה שהקבוצה שהם מנהיגים היא הטובה ביותר עקב מוקד הצטיינות ומיוחדות שיש בה ללא השפלת הזולת. העלאת גאוות הקבוצה על חשבון השפלתן של קבוצות אחרות אינה מוסרית ומובילה לקרעים ושסעים ומסכנת את גוף האומה השלם ושיתוף הפעולה בין חלקיו.

אל תסתנוורו ממחיאות הכפיים וצעקות העידוד כאשר אתם מכים מתחת לחגורה ומעליבים את היריב. לעם יש לפעמים צרכים פרימיטיביים מתקופת הינקות ולוקח זמן להיגמל מהם.

כמו בספורט העם אוהב לראות את מנהיגיו "נמרחים על הפרקט" ומצילים כל כדור. המאבק ורוח הלחימה שלכם הפוליטיקאים הם המפתח לגאוות היחידה. אבל בדרך לפרקט אל תתפסו במכנסי היריב ואל תלעגו עליו. עד כאן!

כל החיים במה וההצגה חייבת להימשך. בעידן התקשורת המנהיגות שלכם נתפסת דרך אמצעים המחייבים מסרים קצרים ושטחיים. אל תזלזלו בעם היושב מול המסך ומבקש הסבר קצת יותר מורכב לאבטלה, לבריאות לביטחון ולאיום האיראני (תחליטו סוף כל סוף אם הוא קיומי או לא). תתעקשו מול המראיינים שלכם ובקשו יותר דקות על פחות שאלות.

אין צורך להתייחס אלינו כאל ראשי כרוב, אלא לכבד את החכמה וההיגיון הטבועים בנו. אנחנו בהחלט רציונאליים ואי אפשר לעבוד עלינו בקלות כמו שאתם מנסים לעשות. הסתכלו לנו בעיניים, תנו לנו נתונים ועובדות, הסבירו לנו במלים פשוטות את הבעיה ואת הפתרון שאתם מציעים. אל תתנו למראיין שחצן או לחברי הפאנל המכובדים, להפריע לכם. לטובת כולנו שנו את חוקי המשחק והכניסו בו קצת רצינות ויסודיות כיאה לבעיות המעסיקות אותנו.

אנחנו מבינים היטב את ההבחנה בין אחידות לאחדות. אנחנו מצפים למסרים ברורים כיצד תובילו את המדינה בארבע שנים הבאות ואין צורך לטייח הבדלים או להגזים בשונות. רוחו של העם (מוראל + גאווה) הוא ערך אסטרטגי של כל אומה והורדת רוח הלחימה היא חלק מהלוחמה הפסיכולוגית המודרנית. אסור שההשפלות, הבוז והשנאה ההדדית יורידו את מפלס רוח העם לרמת סיכון כה גבוהה עד כי לאויב לא יישאר אלא למחוא כפיים בהנאה.

כמנהיגים עליכם לזכור כי העם מצפה שיהיה בכם שילוב מושכל בין אנושיות, הגינות, חכמה, מקצועיות וכריזמה לסחוף את העם ולהוציא את המיטב שבו. יש בעם פוטנציאל אדיר לערכים ולרוח לחימה המתבטא בעצמה ובנכונות נפשית להגיע ליעדים שיסומנו על ידיכם.